Myslíte si, že vejce je jenom potravina určená k jídlu? Není tomu tak. Jde i o dobrého pomocníka na vaší zahradě. Ukážeme vám, jak takové vejce použít a jak ho využít. Některé postupy jsou celkem překvapivé, ale když dáte na rady zkušených zahrádkářů, budete jenom zírat na to, co něco tak obyčejného jako je vejce v záhonu dokáže.

Vejce zahrabejte do záhonu

Vezměte z lednice obyčejné slepičí vejce a zahrabejte ho do záhonu. Podle jeho velikosti jich použijte i několik. Důvodem, proč to udělat je fakt, že syrové vejce zde poslouží jako unikátní hnojivo. A to s jednou velkou výhodou, kterou je postupné uvolňování. Vejce tak zakopete do hlíny a ono bude postupně, jak se bude rozkládat, uvolňovat prospěšné látky, které bude následně čerpat kořenový systém veškerých rostlin.

Vejce je hnojivem, které zaujme jak tím, že dokáže působit dlouhou dobu, tak i tím, že jde o hnojivo univerzální. Prospěšný je rostlinám jak žloutek, tak i bílek a dokonce i samotná skořápka. Kromě toho, že dají rostlinám potřebné látky ke zdraví a růstu jim zajistí i ochranu před nemocemi, nebo také před škůdci.

Postup je snadný

Pokud chcete využít vejce jako hnojivo, je to velmi snadné. Zakopat ho můžete už do existujícího záhonu, nejlépe poblíž kořenového systému rostli. A to jak pokud jde o hloubku, tak i vzdálenost jako takovou.

Pokud se teprve chystáte sázet, tak vykopejte jámy odpovídající velikosti sazenice, na dno dejte vejce, zasypte trochou zeminy a až potom sázejte. V případě květináče je vhodné využít ještě vrstvu hlíny pod samotným vajíčkem.

Jsou tu i další možnosti použití

Zakopat vejce není jediná metoda, jak využít jeho unikátního složení. Stejně tak lze používat i samotné skořápky. Poloviny skořápek lze využít i jako nádoby pro předpěstování malých sazenic. Rozdrcené skořápky zase skvěle poslouží nejenom jako hnojivo, ale i jako odpuzovač slimáků nebo hlemýžďů.

Skořápky rozdrcené na prach, smíchané se zeminou zase dokážou zajistit, aby měla půda optimální pH, určené pro naše potřeby. Zajímavostí je i to, že k zalévání je možné použít i vodu, ve které se vejce předtím vařila. Do té se totiž uvolnila řada prospěšných látek. Jak vidíte, využít na zahradě lze jak vajíčka, tak v podstatě i odpad z nich.