Určitě jste jedli domácí rajčata a taktéž jste jistě jedli rajčata kupovaná z obchodu. Cítili jste mezi nimi rozdíl? Určitě ano. Rajčata kupovaná z obchodu mají jako rajčata domácí ze zahrádky nebo skleníku velmi podobný vzhled a barvu. Avšak v chuti se jakýmisi podtóny liší.

Jak na rajčata

Ta nejlepší rajčata, ta sladká, šťavnatá a hladká, se dají použít ve spoustě pokrmů i v samotných potravinách jakožto jedna z ingrediencí. Ovšem rajčata jsou jako samotná velmi výživná a zdravá, obohacují náš organismus o vitamín C a Beta-karoten. V malé míře obsahují také vitamín B a lykopeny. Mohou nám posloužit i jako zdroj chromu a draslíku. Zdravá jsou hlavně proto, že neobsahují v podstatě vůbec žádný tuk. Existuje několik triků na to, jak si doma vypěstovat ta nejčervenější, nejsladší, nejhladší a nejšťavnatější rajčata, která vám zaručeně dopraví do těla již zmíněné vitamíny.

  • Epsom
  • Rybí kost
  • Zápalky
  • Vejce

Všichni zahradníci, jež hojně pěstují rajčata, dozajista ocení tyto triky na to, jak mohou být jejich rajčata ještě lepší, než doposud jsou. Dalšími triky, kromě těch výše uvedených, mohou být například Prášek do pečiva nebo Kávová sedlina.

Triky na lepší rajčata

První trik je velice snadný. Jediné, co musíte dělat je, že jednou týdně vezmete hrst hořké soli, Epsomu, a pokropíte jí stonky svých rajčat. Rajčata tak budou mnohem sladší a hojnější. V druhém triku jde o ryby. Lépe řečeno, pokud budete někdy jíst rybu, nevyhazujte její kosti, které se nejí. Uschovejte je a poté dejte ke stonkům rajčat. Kosti musíte zahrabat dobře pod zem, aby byly blízko u kořenů. Tato skvělá živina je pro rajčata perfektní. Třetí trik může znít divně. Avšak skvěle to funguje a s rajčaty to dělá zázraky. Sundejte víčko z krabičky zápalek a zakopejte ho vedle rajčatové sazenice. Fosfor na krabičce se rozloží a dodá rajčatům různé živiny. Může vám to připadat neekologické, ale papírová krabička se v zemi rychle rozloží a fosfor z ní vstřebají rajčata, kterým pomůže. Posledním trikem je Vejce. Při vysazování rajčat vedle každé sazeničky rozklepněte sirové vejce, nebo ji posypte rozdrcenými skořápkami. Vápník je pro rajčata skvělou živinou.

Prášek do pečiva a Kávová sedlina

Jednou týdně posypte půdu kolem rajčat jedlou sodou. Dávejte si ale pozor, abyste neposypali samotnou rostlinu. A aby se vaše rajčata vyvíjela lépe, vezměte zrnko kávy a vsaďte ho do země vedle rostlinky. Kávové zrno se rozloží a poskytne rostlině rajčete opět nějaké živiny.