Orchidej patří k nejkrásnějším rostlinám vůbec. Pokud jich chcete mít doma více, nemusíte je hned kupovat. Dají se i rozmnožit. Máme pro vás několik tipů, jak se to dá zvládnout celkem jednoduše, a to i v domácích podmínkách. Není důvod hledat ve všem jakékoliv složitosti.

Metoda 1

Začněme první metodou, jak rozmnožit orchidej. Základem je opatrné vyjmutí ze zeminy. Poté kořeny očistěte tak, aby na nich nebyla přebytečná zemina. Poté vezměte dezinfikované zahradnické nůžky a ustřihněte jimi kus silného, kvalitního a dobře rozvětveného kořenového systému. Místo střihu ihned ošetřete za pomocí rozdrceného aktivního uhlí.

Odstřižený kus kořene následně ihned zasaďte. A to do směsi půdy pro orchideje a rašeliny, která zajistí jak potřebné živiny, tak i dostatek vzduchu. Pravidelně zalévejte vodou, kterou vylepšíte o pár kapek látek, které umí stimulovat růst kořenů. Takto rozmnožená orchidej by se měla ujmout za 2 až 3 týdny. Když se kořeny začnou větvit, máte vyhráno.

Metoda 2

Tato metoda se dá označit jako klasické řízkování. V tomto případě vás nezajímá kořen, ale naopak stonek rostliny, kde se mohou tvořit různé výhonky. A právě ty vás zajímají. Na požadovaném místě totiž kus stonku odříznete, dezinfikovaným nožem. A následně ho vložíte do nádoby s vodou, kterou opět doplníte stimulátorem kořenů.

Takto necháte několik dní až týdnů, což by mělo vést k tomu, že se na konci odříznutého stonku začne pomalu tvořit nový kořenový systém. To je pro vás signál, že můžete rostlinu přesadit do zeminy, která bude kyprá a která bude mít dostatek látek, bez kterých se orchideje neobejdou. A po tomto kroku už jenom čekáte, až vyroste do požadované podoby a velikosti.

Myslete na základy pěstování

V obou případech je také třeba znát hlavní základy spojené s pěstováním orchidejí. Sem řadíme jak to, že by neměly být přelité, nemělo by se s nimi hýbat, neměla by kolísat teplota v místnosti, stejně jako je třeba myslet na to, že potřebují světlo, ale ne to přímé. Jedině tak se jim bude dokonale dařit.