Jedlá soda je bezpečný a účinný přírodní prostředek, který se dá v zahradě úspěšně použít na boj proti některým škůdcům, chorobám i na plevel. Je neškodná pro lidi i pro zvířata a na rozdíl od chemických přípravků neškodí ani včelám. Využijte ji jako základ pro účinné přípravky. Zde je 5 populárních tipů , jak ji můžete využít doma iv zahradě.

1. Jedlá soda na hubení škůdců

Roztok ze sody se úspěšně používá k hubení škůdců. Je účinný na mšice, roztoče a molice. Mšice se jako býložravý hmyz živí plodinami a okrasnými rostlinami včetně květin pěstovaných v zahradách, i doma. Dají se snadno rozpoznat, protože se vždy vyskytují v koloniích. V závislosti do druhu může mít tento hmyz černou, zelenou, žlutou nebo oranžovou barvu.

Příprava roztoků proti škůdcům

1. 1/4 čajové lžičky jedlé sody přidejte do 1 litru teplé vody. Potom přidejte 1/2 čajové lžičky oleje, roztok protřepejte a použijte.

2. Přidejte 1 lžičku jedlé sody do 2 litrů teplé vody. K výslednému roztoku přidejte několik kapek mycího prostředku nebo 2 ml dehtového mýdla. Roztok protřepejte a použijte.

3. Přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody do 4 litrů vody. Roztok promíchejte a použijte.

Stříkání roztoku z jedlé sody na škůdce se provádí ručním postřikovačem. Postřik opakujte několikrát v intervalech 3 až 4 dní.

2. Jedlá soda na boj s chorobami rostlin

Roztoky jedlé sody pomáhají bojovat proti houbovým chorobám rostlin. Používají se například v boji proti padlí.

Příprava roztoku:

1/2 čajové lžičky jedlé sody a 5 ml dehtového mýdla přidejte do 1 litru teplé vody. Protřepejte a postříkejte.

Postřik proti houbovým chorobám je rovněž nutné několikrát zopakovat. 

3. Jedlá soda na hubení plevele

Jedlá soda se používá i jako prostředek k hubení plevele na místech, jako jsou mezery mezi kameny nebo mezi dlaždicemi. Po odstranění plevele posypte místa jedlou sodou. Toto ošetření významně omezuje její další vývoj. Opakujte posyp několikrát , protože přírodní prostředky nepůsobí tak rychle jako chemikálie. Nejlepší je aplikovat sodu skoro večer když teplota vzduchu klesá a utichne vítr.

4. Jedlá soda na hubení mravenců

Mravenci se nepovažují za škůdců, ale když jich je příliš mnoho, stěžují růst rostlin a mohou rostlinám škodit. Navíc jsou při vysokém výskytu v zahradě jsou nepříjemné. Ze zkušeností mnoha zahrádkářů vyplynulo, že jedlá soda je na mravence velmi účinná. Stačí posypat místa odkud mravenci vycházejí a kde jich je mnoho.

5. Jedlá soda prodlouží čerstvost řezaných květin

Další možnost jak využít jedlou sodu, je nasypat ji do vázy s řezanými květinami. Prodlouží jejich životnost a budou dlouho jako čerstvé. Nasypte přibližně 1/2 lžičky sody do vázy a rozmíchejte.