Recept Žemlovka s jablky (zemlbába)

Někdy musím doma uvařit něco tradiční, co mám ráda, protože při těch moderních receptech, které jsou většinou bez mouky nebo bez cukru se tělu normálně žádá dát si něco, co kdysi dělávali naše babičky nebo maminky. Nepoužívám vánočku, nebo jak bych to řekla, použiji to, co mám doma právě odložené a nedojedené, takže i například toustový chléb. I s tvarohem, i s jablky, i se skořicí, samé dobroty. Autor: Dulinka

SUROVINY

Základ:

10 plátků toustového chleba

5 ks velkých jablek

4 lžíce skořicového cukru

Tvarohová náplň:

350 g tvarohu ve vaničce

1 ks vajíčko

1 lžíce vanilkového cukru

Na namáčení chleba:

50 ml mléka

1 lžíce vanilkového cukru

3 ks vajíčka

Něco navíc:

3 lžíce rozinek

dle chuti rum

hrst vlašských ořechů

oříšek másla

dle potřeby strouhanka

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Plátky toustového chleba je nejlepší nechat přes noc rozložené na tácu oschnout. Alespoň hodinku předem rozinky zalijeme rumem a nechám nacucat.Jablíčka oloupeme a nastrouháme či nakrájíme na kousky a promícháme se skořicovým cukrem.
  2. Tvarohová náplň: Jedno vajíčko rozdělíme na žloutek a bílek. Ke žloutky zašleháme vanilkový cukr a tvaroh. Z bílku ušleháme sníh, nemusí být úplně tuhý. Společně ručně spojíme.
  3. Na namáčení: Tři vajíčka, cukr a mléko, společné vyšleháme.
  4. Pekáček si řádně vymažeme máslem a vysypeme strouhankou.Toustový chleba namáčíme ve směsi cukru, mléka a vajíček pořádně z obou stran. Polovinu chleba dáme na dno pekáčku.
Příprava receptu Žemlovka s jablky (zemlbába), krok 1

5. Na toustový chléb rozprostřeme jablíčka, která posypeme rozinkami a posekanými ořechy. Zakryjeme vrstvou tvarohu a na to zase namočený toustový chléb.

6. Rum z rozinek nevypijeme, ale zahřejeme v rendlíčku a rozpustíme v něm oříšek másla. Touhle dobrotou celou žemlovku zalijeme.Pečeme na 180°C 50min dozlatova.

Můj blog: Dobroty dulinka