Mšice jsou drobný hmyz, který může napadnout jakoukoli rostlinu a dosahují velikosti asi 2 – 5 mm. Vyskytují se ve velkých množstvích a objevují se náhle. Útok těchto škůdců má za následek poškození plodin, protože se živí rostlinnými šťávami a přenášejí virové choroby. Jsou postrachem každého zahrádkáře a když je objevíte na svých rostlinách, měli byste okamžitě zasáhnout!

Mšice se množí velmi rychle a přemísťují se i na jiné rostliny.

Ty pak mění svůj vzhled, barvu, i tvar. Postižená rostlina nevytváří nové listy, ani mladé výhonky.

Jak tomu zabránit bez použití chemie?

Abychom zabránili výskytu mšic, je třeba se postarat o to, aby nebyla naše zahrada zamořena plevelem. Pokud zaznamenáte ve vaší zahradě mravence, je vysoká pravděpodobnost i výskytu mšic, protože mravenci se živí jejich výměšky tzv. medovicí a mohou jim sloužit jako dopravní prostředek. Toto jsou metody, které vám s mšicemi pomohou, aniž byste museli použít chemii!

Odpuzující rostliny

Mšicím některé rostliny vadí a proto jsou skvělým nástrojem, jak je odpudit. Pokud si například v zahradě vysadíte mátu, levanduli nebo česnek, je pravděpodobné, že mšice se u vás vůbec neobjeví. Je to výborná, jednoduchá a bezpečná metoda prevence proti mšicím.

Přírodní postřiky na mšice

1. Česnekový extrakt

200 g rozdrcených stroužků česneku zalijte 10 litry vody a nechte louhovat 24 hodin. Postřik použijte hned po přípravě, protože není vhodné jej skladovat. Scezený roztok nalijte do rozprašovače a postříkejte obě strany listů.

2. Odvar z cibule

Nakrájejte si 75 g cibule, zalijte 10 litry horké vody a chvíli povařte. Po vychladnutí přeceďte a nalijte do rozprašovače. Můžete jej použít ihned, ale dá se skladovat až 2 měsíce.

3. Extrakt z pampelišky

I pampeliška je mimořádně účinná proti mšicím. Stačí 40 g pampeliškových listů zalít 10 litry vody a nechat louhovat alespoň 3 hodiny. Po uplynutí této doby můžete přecezený roztok použít.

4. Jedlá soda na všechno

Málokdo ví, že jedlá soda, kterou používáme na vaření a čištění, je mimořádně účinná iv zahradě. Roztok připravíme tak, že si zalijeme 2 lžičky sody 1/2 litrem vody. Při této metodě však buďte opatrní a dodržte přesné dávkování. Při překročení dávky totiž může dojít k zčernání listů. Tato metoda funguje do 24 hodin!