Jedlá sóda je lacná a veľmi efektívna, čo sa domácnosti týka. Niektorí ľudia oceňujú hlavne jej schopnosť vyčistiť takmer čokoľvek, iní na ňu vsádzajú ako na domáci všeliek.

Jedlú sódu kúpite za pár korún, ale jej skutočná cena je pritom nevyčísliteľná.

Dnes si predstavíme rovno 15 geniálnych využití jedlej sódy. Budete prekvapení tým, koľko ste ich zatiaľ vôbec nepoznali.

AKO VYUŽIŤ JEDLÚ SÓDU

 1. Staré čalúnenie
  Rozpustite jedlú sódu v teplej vode a naneste na čalúnenie, ktoré je znečistené, alebo zapácha. Nechajte 15 minút pôsobiť a vysušte.
 2. Čajová kanvica
  Najjednoduchší a cenovo dostupný spôsob čistenia kuchynskej kanvice je jednoducho pomocou jedlej sódy. Naplňte kanvicu vodou, pridajte 1 lyžičku sódy a priveďte do varu – potom nechajte 30 minút odstáť, vypláchnite, opäť nalejte vodu a nechajte prevariť.
 3. Mastný povrch
  Stačí, keď na mastný povrch nanesiete pastu z jedlej sódy a vody. Potom jednoducho umyte a všetko je dokonale odmastené a čisté.
 4. Šperky
  Pokiaľ Vaše strieborné šperky stratili lesk, dajte na dno panvice alobal, pridajte 60 g sódy a zalejte 1 litrom horúcej vody a vhoďte šperky. Dajte na plameň a zahrievajte po dobu 15 minút. Už za 3-4 minúty uvidíte, ako sa šperky doslova rozžiarili. Šperky budú mať opäť ohromujúci lesk.
 5. Obuv
  Stačí, keď vezmete malé množstvo sódy a nasypete ju do topánok. Potom nechajte topánky, tenisky alebo inú obuv, pracovať asi jednu hodinu. Po hodine sódu z topánok jednoducho vyprášte.
 6. Odtok
  Nasypte do odtoku 1/2 šálky jedlej sódy a zalejte 1/2 pohára octu. Ihneď zakryte odtok s tanierikom – nastúpi intenzívna chemická reakcia. Počkajte 5 minút, potom do odtoku nalejte horúcu vodu a je to. Odtok je uvoľnený a po zápachu ani stopy.
 7. Dózy na potraviny
  Dokážu sa rýchlo znečistiť a napáchnuť. Osviežite a očistíte ich pomocou pasty zo sódy a trochy teplej vody. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom umyte.
 8. Ladnička
  Ak sa v chladničke objavia pachy, môžete sa ich zbaviť pomocou sódy. Vytrite sódou všetky steny a police. Tiež nasypte sódu do otvorenej nádoby a jednoducho ju nechajte na poličke v chladničke.
 9. Ovocie a zelenina
  Ak chcete odstrániť nečistoty a chémiu z ovocia a zeleniny dôkladne, jednoducho ich umyte v roztoku z teplej vody a trochy sódy.
 10. Kuchynské povrchy
  Takmer každé špinavé miesto vo Vašej kuchyni je možné vyčistiť pomocou sódy. Zmiešajte ju s vodou a môžete hneď použiť – vyčistí nerez, mikrovlnku, rúru, drez aj kuchynský riad a ďalšie pomôcky.
 11. Kuchynské hubky
  Po niekoľkých dňoch intenzívneho používania kuchynské huby nasajú pachy, nečistoty a stávajú sa takmer nepoužiteľnými na ďalšie čistenie riadu. Situáciu môžete jednoducho vyriešiť tak, že ich namočíte do roztoku teplej vody a sódy.
 12. Pelech pre domáce zvieratá
  Vyčistenie je veľmi jednoduché: len ho posypete sódou, počkajte 15 minút a potom jednoducho povysávajte.
 13. Pranie
  Pridajte ju do každého prania – farebné prádlo bude žiariť a biele prádlo bude perfektne vybielené. Okrem toho pôsobí sóda ako zmäkčovač tvrdej vody a zaistí tak ochranu pračky aj bielizne. Je dokonca známa aj faktom, že predlžuje život práčky a zlepšuje kvalitu bielizne.
 14. Koberce
  Rýchlo a ľahko vyčistíte a osviežite koberce pomôcť sódy. Stačí len nasypať na koberec a potom ju vysať. Okrem toho sóda pomôže odstrániť nepríjemný zápach.
 15. Mriežka
  Mriežku z grilu posypte sódou a až potom očistite pomocou hubky alebo alobalu. Čistíme nasucho. Soda perfektne odmastí a zbaví nečistôt

Zdieľajte geniálne tipy ako využiť jedlú sódu v domácnosti aj s priateľmi! Určite sa im budú tiež hodiť! 

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na facebooku.

Nezabudnite dať LIKE na našu facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.

zdroj:  kopilohka.ru