Léto má naprostá většina lidí spojené s dovolenou, odpočinkem a načerpáním nových sil v přírodě. Nelze však pominout, že toto krásné roční období sebou nese i některá negativa, mezi které patří například dotěrný hmyz, ať už jde o komáry, mouchy, vosy nebo klíšťata. Hmyz není jen nepříjemný, ale může být i nebezpečný, protože někdy přenáší i závažné choroby.

Abyste si mohli své vysněné chvíle v přírodě užít bez strachu z klíšťat, poradíme vám možná překvapivý, ale jednoduchý a účinný způsob, jak je od sebe odpudit.

Potřebovat budete pouze

  • esenciální olej, a
  • lepivý váleček na čištění oděvů.

A jak to funguje? Před procházkou nebo výletem pokapejte váleček esenciálním olejem a rozetřete ho důkladně a rovnoměrně po jeho povrchu. Poté válečkem přejeďte opakované vaše oblečení, aby na něm olej ulpěl. Pokud jste olej na váleček skutečně rozetřeli rovnoměrně, skvrn na oblečení se nemusíte bát.

Pokud se ptáte, jaký esenciální olej vybrat, máme pro vás několik vhodných tipů.

Levandulový olej

Je zajímavé, že tento olej hmyz odpuzuje, zatímco pro člověka je vůně levandule příjemná a přitažlivá. Nabízí se tedy této jedinečné vlastnosti levandule využít. Výhodou tohoto oleje je, že kromě klíšťat odradí i další druhy hmyzu, například neodbytné komáry.

Citrusový olej

Pokud hledáte voňavý, a přitom účinný olej fungující jako odpuzovač hmyzu, rozhodně se vyplatí sáhnout po citrusovém oleji. Kromě klíšťat se vám díky jemu vyhnou i blechy a další obtížné druhy hmyzu.

Eukalyptový olej.

Dalším vhodným olejem pro naše účely je eukalyptový olej, který můžete použít buďto samostatně nebo můžete jeho účinky zesílit jeho zkombinováním s citrusovým olejem.

Kromě účinnosti uvedené metody je její nespornou výhodou také to, že vaše oblečení bude vždy příjemně a zároveň nevtíravě vonět.

Aby se lidé vyhnuli aplikaci oleje na oblečení, kombinují někdy několik kapek oblíbeného esenciálního oleje s trochou vody. Když tuto směs přelijí do rozprašovače, získají jemnou aromatizovanou vodu, kterou aplikují přímo na kůži. Je však třeba dát si pozor na to, abyste za vysokých teplot tuto tekutou směs neaplikovali přímo na rozpálenou pokožku, jinak by mohlo dojít k jejímu nepříjemnému podráždění.