Vytvořte si s námi různě veliké barevné koule z bavlněné příze! Tyto koule mohou samy o sobě sloužit jako bytové dekorace, a to tak, že je jednoduše umístíte do prostoru, nebo je můžete samozřejmě také zavěsit.

Pokud však toužíte po originálním bytovém osvětlení, můžete z nich snadno udělat lustr nebo kryt na lampu.

Co budete potřebovat

K výrobě této netradiční dekorace budete potřebovat zejména:

  • bavlněnou přízi
  • lepidlo, a
  • míč (potřebné velikosti).

Přízi můžete zakoupit v hobby marketech a samozřejmě také v obchodech s galanterií. Lepidlo nemusí být nijak speciální, úplně postačí naprosto běžný typ. Jen počítejte s tím, že lepidla budete potřebovat opravdu velké množství, na což je potřeba předem myslet při nakupování.

Postup výroby

Nejprve si připravte pracovní plochu, na kterou můžete například rozprostřít igelit. Dobré je také chránit si oblečení, abyste si na ně nechtěně nepřenesli lepidlo. Oblečte si buďto něco starého nebo si přes oblečení dejte například igelitovou zástěru.

Než začnete pracovat, uvědomte si, že budete potřebovat nechat volný nejen větší otvor na spodní části koule, ale také menší otvor na její horní straně, který bude sloužit k zavěšení. Oba otvory si můžete na balonu také předkreslit pomocí popisovače.

Prvním krokem je příprava lepicí směsi, pro kterou budete potřebovat smíchat stejné množství lepidla a vody. Když máte směs hotovou, vezměte klubíčko příze, kousek odviňte a celé klubko vložte do lepicí směsi a otáčejte, aby se lepidlo dostalo všude. Balon si dejte na vhodnou podložku, například misku. Poté postupně odvíjejte přízi namočenou v lepidle a omotávejte jí různými směry povrch míče, přičemž nezapomeňte vynechávat místa, která jste si předtím označili pomocí popisovače. Přízi kolem spodního i horního otvoru vytvarujte pomocí prstů tak, aby otvor ve více vrstvách obkroužila.

Výroba těchto dekorací není nějak náročná, ale počítejte s tím, že zabere docela hodně času.

Když je míč přízí zcela omotán, použijte zbylé lepidlo tak, že jím míč ještě přelijte, abyste získali co nejpevnější konstrukci.

Poté míč přesuňte na menší misku, tak, aby se jejího okraje příze nikde nedotýkala a mohla po celém obvodu řádně doschnout. Schnutí trvá plné dva dny.

A teď nastává ten nejzábavnější krok celé přípravy, a to odstranění míče. K propíchnutí míče můžete použít silnější jehlu nebo například ostřejší nůžky. Jakmile je míc vyfouknutý, vyndejte ho a máte hotovo. Krásná dekorace nebo lustr či lampa jsou na světě!