
Skvělý tip na oběd. Vyzkoušejte si připravit falešnou svíčkovou na smetaně. Připravit takový luxus trvá tři dny!
SUROVINY
Suroviny:
1362 g svíčková falešná
127 g slanina uzená přerostlá
Nálev:
504 g celer
112 g petržel
98 g cibule
227 g mrkev
6 kuliček pepř nové celé
12 kuliček pepř černý celé
4 ks listy bobkové
0,05 l z bio citronu (nebo ocet)
šťáva citronová
1 lžička cukr krystalový
podle potřeby vývar hovězí nebo voda
podle chuti sůl mořská
Omáčka:
250 ml smetana 33 procent
Příloha:
vařená domácí knedlík houskový
brusinky
šlehačka
Na opečení zeleniny a masa:
2 lžíce mast vepřová
POSTUP PŘÍPRAVY
- Umyjeme a odblaníme falešnou svíčkovou z bio chovu. Hmotnost masa uvedená v surovím stave je již po očištění.


2.
Připravíme si zeleninu na nálev. Hmotnost zeleniny uvedená v surovinách je již po očištění. Po upečení masa z ní uděláme omáčku. Očistíme si celer, mrkev, petržel, cibuli a nakrájíme na kostky.









3. Na pánev si dáme jednu lžíci sádla a rozpálíme na vysokou teplotu. Nakrájenou zeleninu dáme na rozpálenou mast, pocukrujeme a opečeme. Pěkně zkaramelizované. Pozor nespálit!
4.
Zeleninu přendáme do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byla akorát ponořená, přidáme kuličky pepře, nového koření, bobkový list a uvaříme do 3/4 měkka (zatím nesolit).

5. Zeleninu i s nálevem necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
6.
Pokud se vařila zelenina, připravili jsme si domácí uzenou přerostlou slaninu v bio kvalitě.

7.
Odkrojily jsme si 4 kusy slaniny.

8.
Ostrým dlouhým špičatým nožem si uděláme do masa 4 otvory, do kterých vsuneme slaninu. Pozn.: doporučujeme ty kousky slaniny před špikování zmrazit. Budou se snadno vsouvat do masíčka.


9.
Na dno pekáče dáme trochu uvařené zeleniny. Vytvoříme si jakési lůžko, aby nálev zatekl i pod maso.



10.
Na lůžko si položíme masíčko, obložíme zeleninou a zalijeme nálevem. Masíčko musí být ponořeno alespoň do poloviny. Pekáč zakryjeme a naloženou svíčkovou si odložíme do lednice.



11. O den později: svíčkovou vyjmeme z lednice a v pekáči si ji otočíme o 180 °.
12.
O den později: Svíčkovou vyjmeme a osušíme kuchyňskou papírovou utěrkou a až teď osolíme z každé strany. Na pánvičce si rozpálíme lžíci sádla a osušenou svíčkovou si zprudka opečeme z každé strany, aby se maso zatáhlo. Pokud se nám masíčko opéká vložíme pekáč i se zeleninou a nálevem do trouby a rozehřejeme na 250 ° C.


13. Opečenou svíčkovou vrátíme do zahřáté pekáče. Do pánve kde se opékané si nalijeme trošku vody, aby se sme dostali výpek od pánve a polijeme jím svíčkovou. Přikryjeme víkem a vložíme do rozehřáté trouby. Když nálev v pekáči začal bublat tak nastavíme teplotu na 180 ° C. Pečeme cca 1 hodinu. Pak otočíme a pečeme další hodinu.
14.
Po druhé hodině pečení si svíčkovou vyjmeme a zkontrolujeme měkkost masíčka.

15. Upečenou svíčkovou si vybereme a odložíme odpočinout, aby pak při krájení z ní nevytekla šťáva. Zeleninu is výpekem slijeme do hrnce a rozmixujeme ponorným mixérem.
16.
Rozmixovanou zeleninu propasírujeme přes sítko.

17.
Omáčku přivedeme do varu, přilijeme smetanu a ještě naředíme vývarem do požadované hustoty. Omáčku znovu necháme přejít varem. Řeďte ji tak, abyste pak nemuseli použít mouku na znovu zahuštění.

18.
Do odstavené omáčky (již nesmí vřít) vložíme oříšek pořádně vychlazeného másla a krouživým pohybem vařečky zapracujeme do omáčky. Na závěr můžete omáčku ještě dochutit dle vlastní chuti solí, citrónem (octem) a cukrem. Dobrou chuť!





Děkujeme za povolení k sdílení receptu od skvělého kuchaře – Yogicek