Výroba čistě bílé hmoty, které je na první pohled moduritu opravdu podobná, je tak jednoduchá, že už nikdy nekoupíte žádný prefabrikovaný výrobek. Hmota je samotvrdnoucí, ale tvrdnutí můžete pomoci sušením v troubě. Hmota nelepí, nemusí se podsypávat a krásně se vyválí. Navíc je zcela netoxická a její výroba vyjde na pár korun. Oproti slaným těstům a těstům z mouky má navíc sněhobílou barvu. Neváhejte tedy a vyrobte si s dětmi tematické ozdobičky. My jsme samozřejmě sáhli po halloweenských motivech.

Budete potřebovat (na cca 1 velký plech vykrajovaných tvarů)

  • 100 g škrobu
  • 200 g sody
  • 150 ml vody

Postup:

1. Sypké suroviny promíchejte a přidejte vodu, opět promíchejte.

domaci modurit

2. Hmotu dejte do nepřilnavého hrnce a pomalu zahřívejte. Nejprve bude hmota poněkud tekutější a záhy začne tvrdnout. Máte hotovo, když bude pevná a lesklá.

domaci modurit

3. Za občasného zamíchání nechte hmotu téměř vychladnout, následně zabalte do potravinářské folie. Zpracovávat ji tedy rozhodně nemusíte hned.

hmota ze sody

4. Hmotu rozválejte na cca 3-4 mm tlustý plát a vykrajujte oblíbené tvary. Hmotu lze použít i na 3D tvarování zvířátek a podobně.

hmota na vykrajovani

5. Vykrojené tvary opatrně přeneste na plech s pečícím papírem a sušte v troubě na 100 stupňů po dobu asi jedné hodiny. Sušit je můžete i na vzduchu, ale bude to trvat několik dní.

skrobova hmota

6. Po vysušení dostanete čistě bílé, dokonale tvrdé ozdobičky, které můžete pomalovat různými barvami, ale také třeba fixami a podobně. Barvu zafixujte bezbarvým lakem ve spreji.

modelina ze skrobu