Paradajky, rovnako ako iné plodiny, potrebujú hnojenie. Samozrejme je najlepšie používať prírodné organické hnojivá.

Recepty prírodných hnojív sa ukázali ako veľmi účinné a geniálne. Vďaka nim plodia paradajky aj ďalšie plodiny bohaté úrody.

Hnojenie prispieva k správnemu rastu a vývoju kríkov paradajok, k hojnému plodeniu, k chutnejším plodom, rýchlemu zreniu a zvýšenej produkcii plodov.

Prvýkrát sa paradajky oplodnia 14 až 16 dní po vysadení sadeníc. To platí ako pre rastliny pestované na otvorenom poli, tak v skleníku. Potom sa hnojivo pridáva do polovice augusta s intervalom 2 týždňov. My Vám dnes ukážeme všetkých 7 geniálnych tipov , ako mať čo najchutnejšie plody.

Tieto famózne tipy si určite zamilujete a výsledok Vás milo prekvapí.

 1. Hnojenie jódom
  Jód urýchľuje zrenie zeleniny a zabraňuje rozvoju nebezpečnej choroby fytoftoróze. V 10 l vody rozpustite 4 kvapky roztoku jódu na báze alkoholu, ktorý si môžete zakúpiť v akejkoľvek lekárni. Paradajky zalievajte získanou tekutinou pomocou 2 l pre každú rastlinu.
 2. Hnojenie popolom
  Ak chcete hnojiť paradajky, najprv pripravte roztok popola. Musíte rozpustiť 1 pohár popola v 10 litroch vody a navlhčiť lôžko paradajok. Nalejte pod každý ker. Popol ako hnojivo možno taktiež použiť pre listové hnojenie. Rozpustite 300 g popola v 3 litroch vody a zmes sa varí 30 minút. Nechajte ju vylúhovať po dobu 5 hodín, pridajte dostatočné množstvo vody, aby sa získal objem 5 l, a pridajte trochu mydla na bielizeň, aby tekuté hnojivo udržiavalo listy čisté. Potom je roztok pripravený a môžete aplikovať na paradajkovej listy.
 3. Hnojenie kvasnicami
  Kvasinky neobsahujú základné prvky výživy rastlín, takže kvasnicový roztok je skôr stimulantom rastu než hnojivom. Najjednoduchší recept na hnojivo na báze kvasiniek: dobre rozpustite 100 g čerstvých kvasiniek v 10 litroch vody a paradajky okamžite zavlažte získaným roztokom.
 4. Hnojenie hydinovým trusom
  Hydinový trus má na rastliny rovnako prospešný účinok, ako komplexné minerálne hnojivá. Obsahuje veľa dusíka a fosforu. Je veľmi efektívny, používať čerstvý trus zriedený vodou. Sušený hydinový trus možno použiť ako hnojivo pre paradajky. Nalejte 10 l vody na 500 g trusu, zakryte nádobu a nechajte hnojivo macerovať počas 3-5 dní. Roztok miešajte denne. Potom zrieďte vodou v pomere 1:20 a nalejte 0,5-1l pod každý ker.
 5. Hnojenie hnojom
  Hnoj sa odporúča striedať s inými prírodnými prostriedkami. A toto hnojivo je celkom jednoduché: do vedra napoly plného hnoja, nalejte vodu k okrajom, zakryte vekom a vložte ho na teplé miesto po dobu 1 týždňa. Potom infúziu veľmi dobre premiešajte a zrieďte ju vodou v pomere 1:10. Nalejte 0,5-1l pod každý ker.
 6. Vaječné škrupiny
  Sú tiež veľmi dobrým hnojivom pre sadenice. Nasekané škrupiny zalejte 3 l teplej vody, prikryte miskou s  viečkom, ale nie vzduchotesne a nechajte ju na tmavom mieste asi 3 dni. Keď sa infúzie zakalia a objaví sa zápach (v dôsledku rozkladu sírovodíka), môžete sadenice touto zmesou zalievať
 7. Banánové šupky
  Je tiež výhodné hnojiť sadenice paradajok šupkami z banánov (sú bohaté na draslík). Tu je návod, ako používať a pripraviť hnojivo: pridajte šupky 2-3 banánov do 3l pohára teplej vody, nechajte ich máčať 3 dni, potom vylejte tekutinu a postrek aplikujte na plodiny.

Máme hotovo.

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na Facebooku.

Nezabudnite dať LIKE na našu Facebook stránku, ak chcete vidieť nové recepty každý deň.

zdroj: retete-usoare.info