O orchideách už bolo napísané veľa. Niečo sa spoľahlivo osvedčilo, niečo iné si svojich fanúšikov nenašlo. Ak však chcete získať orchideu, ktorá odolá času a bude neustále plná kvetov , potom si prečítajte nasledujúce tipy pre starostlivosť o orchideu.

Aj keby ste nehodlali naše rady ihneď vyskúšať, pretože Vašej orchidejke sa darí krásne, ponechajte si ich v zálohe, môžu sa Vám hodiť.

Nepresádzajte
Všimli ste si, že sa v kvetinárstve aj v obchodoch, orchidey vždy predávajú v priehľadných kvetináčoch? Nie je to náhoda. Korene orchidey potrebujú veľa svetla. Preto ich v žiadnom prípade nepresádzajte, keď si ich prinesiete domov. V pôvodnom kvetináči a s rovnakou kôrou (zeminou), ich môžete nechať až 2 roky.

Zalievajte správne
Orchideu zalievajte raz za 5-7 dní. V zime stačí raz za 10 dní. Najviac odporúčaná metóda je ponoriť orchideu na 5 minút do vody a potom nechať odkvapkať. Zabránite hnilobe. Orchidea zle znáša kohútikovú vodu. Vždy sa vyvarujte toho, aby bolo vlhké stredové srdce orchidey.

Svetlo
Umiestnite orchideu na miesto, ktoré je svetlé. Ideálne do slnečného izby s balkónom. Nedávajte však rastlinu na priame slnko. Ľahko sa spáli. 

Výživa

 Tak ako ostatné rastliny, potrebujú aj orchideye dostatočnú výživu. Na trhu je dnes široký výber špeciálnych hnojív pre orchideu, a to ako pre hnojenie klasickou zálievkou, tak pre hnojenie postrekom na list. V období vegetačného pokoja (ak je) hnojenie obmedzíme, po presadení nehnojíme zhruba 8 týždňov.

Presádzanie
Uchopte orchideu zo spodu za listy a jemne ju vytiahnite. Dávajte pozor na korene, ktoré vytŕčajú nad zmes. Po vybratí z nádoby, rastlinu opatrne uchopte a zalievaním odstráňte všetku hmotu z priestoru medzi korene. Vodou zalievajte do posledných zbytkov starého substrátu. Zbavte rastlinu starých a suchých koreňov. Pripravte si nový kvetináč, ktorý by mal byť o niečo väčší, než predchádzajúci. Najlepšie o cca 2-3 cm a zasaďte.

Vždy, keď je potreba, zbavte orchideu  uhnilých koreňov. Tie orchideu len zaťažujú.

Zdieľajte tieto super nápady ako sa starať o odkvitnutú orchideu aj s Vašimi priateľmi! 

Určite sa im budú tiež hodiť.

Zdieľajte tento článok a podelte sa s ním na facebooku.

Nezabudnite dať LIKE na našu facebook stránku, ak chcete vidieť nové články každý deň.

zdroj: bidista.com